top of page

Kaalilohkot makupommilla

1 day ago
2 min read


Tänään kapinoin täydellisyyttä vastaan. Suljen silmäni makuuhuoneen kaaokselta. Vain tänään. Huomenna otan lasteni kaksi vuotta sitten antaman kirjan konmarittamisesta, vaatekaapin detoxista. Joko aloittaisin sen lukemisen? Syksy tuo sen verran uusia tuulia, että saattaisin jopa onnistua! Tämä ruoka kuuluu samaan kapinaan. Kaali on unohdettu, arkinen ja halpa. Mutta kun sille antaa oikea lämpö, se muuttuu. Rolf katsoo minua epäluuloisesti. Hän ei koske sieniin, se tiedetään, ja kaalikin herättää hänessä pelkoa. Hän kysyy, tuoksuuko kohta samalta kuin koulun ruokalassa 80 luvulla?? Minä naurahdan ja jatkan kaalin leikkaamista. Hän ei tiedä, mitä on tulossa. Tämä ei ole pistävän hajuinen kaalilaatikko. Tämä on makupommi!

1 kpl pieni tai keskikokoinen kotimainen valkokaali

2 rkl oliiviöljyä paahtamiseen

1 tl valkosipulijauhetta ja ripaus suolaa Kastike (makupommi)


1 rkl gochujang-tahnaa (korealaista fermentoitua chililevitettä)

1 rkl vaahterasiirappia

1 rkl soijakastiketta

2 rkl sitruunamehua

1 rkl seesamiöljyä

Viimeistelyyn: Paahdettuja seesaminsiemeniä ja silputtua lehtipersiljaa / korianteria Lämmitä uuni 220 asteeseen. Älä silppua kaalia, vaan leikkaa se pystysuunnassa paksuiksi lohkoiksi niin, että kanta pitää lehdet yhdessä. Asettele lohkot leivinpaperille. Sivele ne oliiviöljyllä ja ripottele päälle suolaa sekä valkosipulijauhetta. Sillä välin kun kaali paahtuu uunissa noin 25 minuuttia (kunnes reunat ovat reilusti tummat ja rapeat), sekoita pienessä kulhossa gochujang, vaahterasiirappi, soija, sitruunamehu ja seesamiöljy. Tässä kastikkeessa on kaikki: tulisuus, makeus, happo ja suola. Ota kaalit uunista. Sivele ne heti kuumina kauttaaltaan gochujang-kastikkeella. Laita lohkot takaisin uuniin vielä 5 minuutiksi, jotta kastike karamellisoituu kiiltäväksi pinnaksi kaalin lehdille. Ota pelti uunista, ripottele päälle seesaminsiemeniä ja silputtua korianteria. Rolf tulee keittiöön, katsoo lautasta, ja minä näen hänen silmissään pienen epäröinnin. Ehkä hän sittenkin maistaa. Ja vaikka ei maistaisi, tämä hetki on täydellinen juuri näin. Tarjoilen kaalilohkot sitruunaisen tahinikastikkeen ja höyryävän basmatiriisin kanssa. Rolf saa syödä riisinsä pelkällä kastikkeellä, jos pelko vie voiton!

Valkosipuli-tahinikastike ½ dl juoksevaa tahinia

½ dl vettä kastikkeen ohentamiseen

1 kpl valkosipulinkynsi raastettuna

2 rkl tuoretta sitruunamehua tuomaan happoa

1 tl vaahterasiirappia

Ripaus suolaa Sillä välin kun kaali paahtuu, valmista tahinikastike. Vispaa kulhossa sekaisin tahini, raastettu valkosipuli, sitruunamehu, vaahterasiirappi ja ripaus suolaa. Kastike paksunee aluksi, mutta älä pelästy. Lisää vettä ruokalusikallinen kerrallaan ja vispaa voimakkaasti, kunnes kastike muuttuu silkkiseksi, vaaleaksi ja valuvaksi. Keitä rinnalle basmatiriisi. Levitä lautasen pohjalle reilu lusikallinen valkosipuli-tahinikastiketta. Nosta uunista tullut, kuuma ja reunoiltaan rapsakka kaalilohko suoraan kastikkeen päälle. Koristele mustilla seesaminsiemenillä. Lisää viereen keko höyryävää riisiä.

Buon appetito!

 
 
 

Comments


  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Pinterest Icon
bottom of page